Co to jest woda kolońska


Perfumy, woda toaletowa, mgiełka zapachowa, woda kolońska – do czego służą te poszczególne pachnące kosmetyki i czy należy używać ich w komplecie czy wybiórczo. Warto wiedzieć, jakie jest rzeczywiste przeznaczenie poszczególnych typów wód zapachowych, żeby nieświadomie nie stać się przedmiotem kpin lub niezręcznych uników.

Idąc od najmocniejszego, kosmetyki zapachowe można podzielić następująco: perfumy, woda perfumowana (EDP – z ang. Eau de Perfume), woda toaletowa (EDT – ang. Eau de Toilette), woda kolońska (EDC – Eau de Cologne) oraz mgiełka zapachowa, czyli tzw. Eau Fraiche. Pierwsza kategoria jest stosunkowo rzadko używana, ze względu na cenę, jaką potrafią osiągać stężone wersje perfum. Nawet jeśli ktoś jest ich szczęśliwym posiadaczem, to z pewnością traktuje je jako dobro luksusowe i stosuje w niewielkich ilościach tylko na wielkie okazje.

Kiedy używać wody kolońskiej

Wody perfumowane stały się popularną namiastką prawdziwych perfum i niestety bywają nadużywane. Chodzi zarówno o moc aplikacji jak i o dobór zapachu do okazji. Bywa, że w środku upalnego letniego dnia trzeba ewakuować się z pojazdu, w którym znalazła się dama obficie popsikana wieczorowym killerem. Na co dzień zdecydowanie lepiej sprawdzają się wody toaletowe, których cechą nadrzędną jest mniejsza ilość olejków eterycznych, ale i łagodniejsze brzmienie kompozycji.

Mgiełki zapachowe i wody kolońskie to grupa pachnideł idealna na gorące lato. Nie tylko zawierają mniejsze ilości subtelniejszych substancji zapachowych, ale dość często są pozbawione alkoholu, jako nośnika. Chodzi o to, by nie podrażniać skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych. Istotne jest, że takie pachnidła można swobodnie aplikować na całe ciało – nie tylko w wybranych punktowo miejscach – bez obawy o przedawkowanie.  

Komentarze